Jak dobrać obuwie?

Kochani rodzice dbając o stopy dzieci, kontrolujcie co 3 miesiące rozmiar buta, ponieważ stopa rośnie przeciętnie 1-1,5 cm na rok. Zniekształcenie stópek dziecka zbyt małym obuwiem, może pozostawić trwały ślad na całe życie.  

 Dobierz odpowiednie obuwie do pory roku. Zimą zadbaj o to aby obuwie chroniło stopy przed marznięciem i zapewniało dobrą przyczepność do podłoża. Natomiast wiosną, latem nie dopuść do nadmiernego przegrzewania się stóp. Może to doprowadzić do chorób skórnych. Zwróć uwagę na rodzaj użytych materiałów, tylko naturalne skóry zapewnią największy komfort.

 Obuwie zapisane na rzepy lub sznurowane pozwoli dopasować bucik do szczupłych i tęższych nóżek.

 Sprawdźcie czy obuwie jest wystarczająco szerokie w czubku i nie ściska palców. Czy podeszwa dobrze się zgina we właściwym miejscu, czyli tuż za palcami.

 Wysoka cholewka trzewików pozwoli utrzymać stopę dziecka w właściwej pozycji. W późniejszym wieku dzieci mogą już nosić półbuty, jednak pamiętajcie, że sztywny zapiętek również w sandałach, będzie wpływał na  właściwe ustawienie stóp.

 Obcas dla dziecka rocznego powinien być płaski, do 3 lat powinien nie przekracza 0,5 cm, a powyżej tego okresu może mieć 1 cm. Dziewczynki do lat 15 nie powinny nosić obuwia na obcasie wyższym niż 3,5 cm, ponieważ może to niekorzystnie wpłynąć na ustawienie kręgosłupa.

 Zwrócicie uwagę na obuwie jakie dziecko nosi w przedszkolu lub szkole – tam dzieci spędzają najwięcej czasu. Dla stóp wymagających naszej dodatkowej uwagi, odpowiednie może okazać się obuwie profilaktyczno – ortopedyczne.  Jednak dzieci do wieku 4-5 lat mają przeważnie płaskostopie fizjologiczne, dlatego o tym czy potrzebne są wkładki powinien zdecydować ortopeda.

 Nie zakładaj dziecku butów „po” innym dziecku, gdyś wraz z butami możesz „przekazać” mu deformację stóp, złe nawyki chodzenia i choroby skórne.

 

 

Sprawdź jaki rozmiar ?

Wybierając rozmiar pamiętajcie, że but musi być większy o około 10 mm od długości stopy. Pamiętajcie jednak, że różne firmy stosują niejednakową rozmiarówkę, dlatego nie każda para w tym samym rozmiarze musi być identyczna.
Pomocne będę poniższe wskazówki dotyczące prawidłowego zmierzenia stopy.
Obuwie profilaktyczne różni się rozmiarem od pozostałych butów. Buciki te są przeważnie większe od pozostałych butów o tym samym rozmiarze.

 

1. Odrysuj kontur stopy na kartce papieru.

2. Zmierz odległość pomiędzy najbardziej wysuniętymi punktami konturu.


3. Dolicz zapas około 10 mm (dopuszczalny zapas 6-10 mm).

 

Pamiętaj, że stopa zmienia swój wymiar również podczas chodzenia, dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniego zapasu.

 

 

ul. Modlińska 274, 03-152 Warszawa
Sklep czynny: poniedziałek – piątek 11-19, sobota 10-14

Tel. 517 799 840 e-mail: info@malamoda.com